fbpx
Google AdWords

Reklamlar Yayınlanmıyor Ne Yapmalıyım?

Şu anda reklamınızın neden gösterilmediğini belirleyemiyoruz. Google Ads Adwords Reklamım Yayınlanmıyor Ne Yapmalıyım?

Google Adwords reklam vermek ne kadar kolay olsa da yönetmek aslında bir o kadar bilgi ve deneyim gerektiren bir iş diyebilirim. Reklam verip yayınlanmasını bekliyorsanız ve yayınlanmıyorsa ” Şu anda reklamınızın neden gösterilmediğini belirleyemiyoruz” gibi bir hata alıyorsanız sakin olun.

Reklam panelinizi yeni açtıysanız, adwords reklam metin incelemesi, web site incelemesi ve anahtar kelime incelemesi yapıp tamamını onayladıktan sonra reklamlarınız görünecektir.

Reklam metinlerinizi ve anahtar kelimelerinizi Google Adwords Reklam Politikaları uyarak oluşturduysanız ve 48 saat üzerinden geçtiyse ve onaylanmadıysa süreci hızlandırmak için bir adım atmanız gerekmektedir.

Google Adwords Onay Süreci Nasıl Çalışıyor?

Bir işi yapmadan önce işleyiş mantığını bilmek, ilerde karşımıza çıkacak sorunları anlamamıza ve rahatlıkla çözmemize olanak tanır. Google Ads (Adwords) onay sürecini anlayarak reklamlar oluşturursak çok daha kısa sürede reklamlarımız onaylanır.

Bir reklam kampanyası oluşturduğunuzda Google Ads reklam kampanyanızı derinlemesine incelemeye başlar. Bu inceleme 4 aşamadan oluşmaktadır.

 1. Reklam Başlığınız
 2. Reklam Metninde Kullandığınız Açıklamalar
 3. Kullanmış olduğunuz anahtar kelimeler
 4. Açılış sayfası ve kullanıcı deneyimi

Bu Aşamaları Hep Birlikte İnceleyelim.

Reklam metinlerinizde kullanmış olduğunuz başlıkların Google Adwords Reklam Politikaları uygun olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Bazı marka isimlerinin reklam başlıklarında geçirmeniz kesinlikle reklamlarınızın onaylanmamasına ve reklam hesabınızın askıya alınmasına yol açacaktır.

Son 3 ay içerisinde 1000 den fazla kelime yasaklı duruma geldi diyebiliriz. Bu kelimelerden herhangi birinin kullanımı reklamın aktif olmayacağı anlamına gelmez. Bir süre sonra hesabınız Sistem Atlatma Politikasından dolayı askıya alındı diye bir uyarı vererek hesabınız askıya alınmış olur.

Reklam Başlıkları oluştururken rakip analizi yapmanız gerekmektedir. 3. şahıslar tarafından tescil edilen herhangi bir marka kullanımı da hesabınızın askıya alınmasına ve ya reklamınızın onaylanmamasına sebep olur.

Ads Reklam Metninde Kullandığınız Açıklamalar Nasıl Olmalı

Reklam verirken kullanıcıların tıklanmasına ve bizden hizmet almasını sağlayabileceğimiz en etkili alanlarda birisi reklam metin kısmıdır.

Reklam metninden belirtmiş olduğunuz metinlerin web sitenizde bulunmasına özen gösterin. Örnek vermek gerekirse “1 saatte kapınızda” bu bir fırsat anlamında. Bunun web sitenizde bulunmaması hesabınızın askıya alınmasına neden olabilir.

Reklam metninde yazmış olduklarınızın gerçekliğinin olması ve web sitenizde de bulunması gerekmektedir. Reklam metninizde bir indirim promosyonu uyguluyorsanız aynı indirim promosyonu web sitenizde yer almalıdır.

Aldatıcı ve ya gerçeği yansıtmayan hayali ve sadece tıklanma almak için yazmış olduğunuz reklam metinleri ya onaylanmaz ya da onaylansa hesabınız bir süre sonra askıya alınacaktır.

Kullanmış olduğunuz anahtar kelimelerin reklamınız ile alakalı olması gerekmektedir. Kesinlikle kullanacağınız anahtar kelimelerin web sitenizde de yer almasını sağlayın.

Alaka düzeyi düşük ve aranma hacmi düşük olan gereksiz anahtar kelimeleri kullanmanız reklamlarınızın onaylanmamasına sebep olacaktır.

Kısa sürede reklamlarınızın onaylanmasını sağlamak için maksimum 2 ya da 3 adet anahtar kelime kullanın. Reklamınız ile %100 alakalı anahtar kelimeler kullanmanız çok daha kısa sürede reklamınızın onaylanması demektir.

Ads Reklam sayfasının Açılış, içerik ve Kullanıcı deneyimi

Ads reklamlarında alaka düzeyi ve açılış hızı çok önemlidir. Reklam sıralama kriterlerinin arasında en büyük pay açılış hızı ve alaka düzeyi diyebiliriz.

Bir reklam oluşturduğunuzda reklam başlıkları, reklam metni, anahtar kelimeler tamamen reklam sayfası ile uyumlu ve alakalı olmalıdır.

Alaka düzeyi düşük reklam sayfalarının dönüşümü oldukça kötü olur. Reklamlarınızdan da verim alamazsınız. Alaka düzeyi düşük sayfalar ile reklamlarınızın onaylanması gecikebilir.

Bir reklam kampanyası oluşturmadan önce kesinlikle rakip analizi yapın. Hangi anahtar kelimeleri kullanmışlar. Nasıl reklam metinleri kullanmışlar ve hangi reklam uzantılarını kullanmışlar. Bunları bilerek reklam metninizi oluşturursanız daha kısa sürede reklamınız onaylanmış olur.

Ads platformuna milyonlarca reklam veren bulunmaktadır. Saniyede binlerce reklam hesabı açılır, kapatılır ve ya değişiklik yapılır. Böyle büyük bir mecrada reklamların anlık onaylanması elbette mümkün değildir.

Onaylanan reklamlarda herhangi bir değişiklik yaptığınızda reklamlarınızın tekrardan onay sürecine girmesine sebep olacaktır. Google Ads Reklamları genelde 1 iş günü içerisinde onaylanır.

Ads Reklamlarınız 48 saat içerisinde halen onaylanmadıysa https://support.google.com/google-ads/contact/approval_request Bu sayfayı ziyaret ederek Destek talebinde bulunabilirsiniz.

Ads Reklamların Onay Sürecini Nasıl Hızlandırabiliriz?

Google ads reklam platformu kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için belli başlı reklam verenler için kurallar belirlemiştir. Bu kuralları kesinlikle okumanızı öneririm.

Adwords Reklam Politikası için https://support.google.com/adspolicy/answer/6008942 Hemen Ziyaret edin

Google ads reklamları 4 ana kural halinde sıralanmıştır.

 1. Ads Yasaklanmış İçerik

  Ads reklamlarında her istediğiniz ürün ve ya web siteye reklam veremiyorsunuz.  Belli kurallar dahilinde reklam vermenize izin verilmektedir.

  Marka tescili yapılmış bir web sitenin benzerini yapıp reklam veremezsiniz. Ads reklamları tamamen kullanıcı güvenliğini göz önüne alınarak onaylanır.

  Uyuşturucular, psikoaktif maddeler, silahlar, havai fişekler, patlayıcılar ve tütün bazlı ürünler gibi tehlikeli ürünleri veya hizmetlere reklam çıkamazsınız

 2. Adwords Kısıtlanmış içerik

  Reklam metinlerinde ve ya anahtar kelimelerde sınırlama söz konusudur. Tescillenmiş markalar ve ya taklit ürünler onaylansa da kısıtlanmış içerik olarak kullanıcıya gösterilmemektedir.
  Yetişkinlere yönelik içerik, alkol, kumar ve oyunlar, sağlık hizmetleri, politik içerik ve mali / yasal reklamcılık gibi reklamların tamamı kısıtlanır.

 3. Adwords Yasaklanmış uygulamalar

  Kullanıcıların güvenliği Google‘nin tek amacıdır. Kullanıcıların bilgilerini toplayan ve ya kötüye kullanma amacı ile yapılan uygulamalara izin verilmemektedir.

  Kötü Amaçlı yazılım ve ya Clocker kullanımı. Google aldatma için yapılan içerik gizleme gibi işlemlerin tamamı yasaklanmıştır. Google Ads botlarının gördüğü içeriğin aynısını kullanıcıya göstermek zorundasınız.

  Ads reklamı çıkmak istiyorsanız tamamen şeffaf ve doğal olmalısınız.

 4. Teknik ve içerikle ilgili konular

  Reklam başlığında, metninde ve anahtar kelimelerde geçirmiş olduğunuz içerikler web sitenizde yer almalıdır.
  Yanlış Beyan, Ticari markalar, gerçeği yansıtmayan içerikler, yasal olmayan firmalar, telif hakkı içeren video ve ya görseller kumar içerikli web sitelere link gibi içeriklerin web sitenizde barınmaması gerekmektedir.

Reklamlarınızı Google Ads politikalarına uyarak yaptığınız sürece herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Reklam veremediyseniz ve ya herhangi bir sorun ile karşılaştıysanız yorum olarak bildirirseniz yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Reklam verme ve reklam onay süreci hakkında sizlerden en çok gelen soruları cevaplamak istedim.

Google'ın reklamları onaylaması ne kadar sürer?

Google Ads Reklamları genellikle 24 saat içerisinde onaylanmaktadır. Bu süreci hızlandırmak sizin elinizde. Google Adwords Reklam Politikaları uygun reklam verdiyseniz kısa sürede onaylanacaktır. https://www.selahattin.com/adwords-uzmani/ Adwords Uzmanından Destek Alarak Süreci Hızlandırabilirsiniz.

Google reklamlarının daha hızlı onaylanmasını nasıl sağlayabilirim?

Reklam Başlığınızı, reklam metninizi ve web site içeriğinizi tamamen Google Ads Kurallarına uyarak yapmalısınız. Kısa sürede onay almak için 2 ya da 3 adet anahtar kelime kullanarak reklam verebilirsiniz.

Reklamın onaylanması neden bu kadar uzun sürüyor?

Google Ads Adwords reklamları maksimum 48 saat içerisinde onaylanmaktadır. Reklam onayınız daha uzun sürmüş ise reklam metninizi, web sitenizi ve anahtar kelimeleri tekrardan gözden geçirin ve BURADAN
teknik destek isteyin.

Google reklamımın onaylanıp onaylanmadığını nasıl anlarım?

Ads panelinize girdikten sonra kampanyalar > Reklamlar kısmına tıklayın. Reklamlarınızın karşısında durum kısmı Onaylandı yazması gerekmektedir. Reklam önizlemden kontrol edebilirsiniz.

Google reklamları neden onaylanmadı?

Reklamlarınız onaylanmadıysa Google Adwords Reklam Politikaları gözden geçirin. Reklamınızı ve web sitenizi kurallar çerçevesinde düzelterek tekrar reklamınızı incelemeye gönderebilirsiniz.

Google reklamlarında onaylanmayan reklamları nasıl düzeltirim?

Onaylanmayan reklamları düzenleyerek tekrardan onaylanmasını sağlayabilirsiniz. Onaylanmama sebebini ortadan kaldırmanız gerekmektedir.

Bir Adwords Uzmanına Mı İhtiyacın Var ?
Hemen https://www.selahattin.com/adwords-uzmani/ Hemen Ziyaret et.

5/5 - (16 {Oy})

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen Ara