fbpx
Google AdWords

Google Adwords Kalite Puanı Arttırmak

Google Adwords Reklam Platformu sayesinde vermiş olduğunuz reklamların düşük maliyet ile üstte görünmesini ister misiniz? Bunun Mümkün olmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Google Adwords Kalite Puanı Arttırma

Yukarıda görmüş olduğunuz grafikte yer alan, Kamil, Furkan ve Selahattin Google Adwords Platformuna Reklam vermiş kullanıcılardır. Bu kullanıcıları Google bir sıralamaya alacaktır.[CP_POLLS] Lütfen Oy Kullanarak Bilginizi Ölçün. Sonuçlar Makalemizin Altında yer alacaktır. Google adwords reklamları vermiş olduğunuz TBM (Tıklama Başı Maliyet) ile Kalite Puanı, Tıklama Oranı ve Reklam Alaka düzeyini baz alarak sizi sıralamaya alır. Reklamınız alakasız ise TBM 100 tl de verseniz emin olun o reklam sıralama almayacaktır.

Google Kalite puanı ve alaka düzeyine göre sıralama almaktadır. Siz hangi sektöre reklam verirseniz verin, hatta sadece o sektörde siz tek başınıza da reklam veriyor olsanız da bu kriterlere uymadan iyi verim elde edemezsiniz.

Google Adwords Reklamlarında neden Üstte Görünmüyorum?

Bu soruyu hemen hepimiz kendimize sormuşuzdur. Google Adwords Reklamlarında neden en üstte ben değilim? Reklamlarım neden sayfanın altında görünüyor? Google ADS Reklamlarım neden 2. sayfada çıkıyor? gibi soruları sürekli kendimize soruyoruz.

Reklamı verdiğiniz yerlerde rekabet durumu nasıl? Kaç Firma Reklam veriyor? Reklam veren firmaların kalite puanı, reklam alaka düzeyi ve Maksimum TBM nedir? Önce kendinize bu soruları sormanız gerekmektedir. Siz 10 TL tıklama başı maliyet vermiş olabilirsiniz. Rakibiniz 2 tl TBM vererek sizden daha üstte reklamını yayınlayabilir. Hiç Reklam Kalite puanınıza baktınız mı? Bunların tamamını göz önüne alarak reklam oluşturdunuz mu?

Google Adwords Rekabet Durumu

Google Adwors platformuna sadece siz reklam vermiyorsunuz. SEO nasıl bir rekabet var ise burada da bir rekabet söz konusu. Bu olmasaydı zaten sadece parası olan burada reklam yayınlayabilirdi. Google bir rekabet ortamı yaratarak “sadece paranla bana reklam veremezsin” demeye getiriyor.

Eğer sadece TBM verilen paraya göre reklamları çıkarıyor olsaydı en yüksek teklifi veren firmalar daima en üstte olurdu. Her Sektörde en çok parası olan firma ilk sırayı kapatırdı. Bu da firmaların reklam verememesi durumunu ortaya koyardı.

Google Adwords rekabet durumu TBM, T.O ve Kalite Puanı gibi kriterleri göz önüne alarak reklam sıralaması oluşturmaktadır. Eğer bölgesel bir reklam veriyorsanız, sadece hizmet sağladığınız bölgeleri seçerek rekabet oranınızı düşürebilirsiniz. Global bir reklam yayınlıyorsanız, Reklam alaka düzeyi, T.O ve TBM iyi bir şekilde analiz yaparak belirlemelisiniz. Kalite Puanı 1 ile 10 arası değişmektedir. Ne kadar yüksek kalite puanına sahipseniz o kadar düşük maliyet ile reklamlarınız yayınlanır. Yüksek kalite puanı sıralamanızda büyük rol oynamaktadır.

Google Adwords Kalite Puanı Nasıl Arttırılır?

Google Adwords Kalite Puanı arttırmanın bir çok yolu vardır. Bunları Maddeler Halinde İnceleyelim.

  1. Tıklama Başı Maliyet ( TBM )
  2. Seçilen Metinler ve Reklam Alaka Düzeyi
  3. Reklam Sayfasının Optimizasyonu ( SEO ve Açılış hızı )
  4. Tıklama Oranı ( T.O ) Reklamınız gösterimine göre tıklanma sayısı göz önüne alınır.

Gibi bir çok neden sayılabilir. Kalite Puanı reklam için vermiş olduğunuz metinler, Maksimum tıklama başı fiyatınız, gösterim oranınız ve tıklanma sayınız gibi kriterler göz önüne alınarak kalite puanınız belirlenir. Google 24 saatte bir kalite puanınızı tekrardan gözden geçirir.

Google Adwords Kalite Puanı Arttırma

Yukarıda Paylaşmış Olduğumuz görsele gelecek olursak;
Kamil ” Seo Uzmanı ” kelimesine Tıklama Başı Maliyet 2,50 vermiş. Kalite Puanı ise 10 üzerinden 7 dir. Bu da 2,5 x 7 = 17,5 yapmaktadır. Bu durumda En Düşük Teklifi vererek en üstte çıkmayı başaran Kamil’dir. Kalite puanı ve vermiş olduğu Maksimum Tıklama Başı maliyet oranının çarpılmasıyla sıralamanız belli oluyor.

Daha Düşük Maliyet ile Google Adwords Reklamlarınızda Maksimum Dönüş Sağlamak İster misiniz? Hemen 0 531 700 09 33 ve ya 0850 303 86 19 Arayın.

Google Adwords Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin https://www.selahattin.com/google-adwords/ ziyaret edin.

4.6/5 - (21 {Oy})

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen Ara