fbpx
Google AdWords

Adwords Uzmanı

İçerik Başlıkları

Google Ads (Adwords) Eğitimi almış ve tecrübe edinmiş kişilere Google Ads (Adwords) Uzmanı denmektedir. 
Adwords uzmanı ile çalışmaya başlamadan önce almış olduğu sertifikaları kontrol edin. Sertifikalarımız İçin Tıklayın.
Google Ads Partner Profilimizi https://www.google.com/partners/agency?id=8061980675 inceleyebilirsiniz.
Google gibi büyük bir mecraya Google Adwords platformu aracılığıyla reklam vermek mümkün.

Adwords Uzmanı Olarak Neler Mi Yapıyoruz?

Sektör Analizi

Google Ads (Adwords) Uzmanı Olarak bulunmuş olduğunuz sektörün en ince detayına kadar analizini yapıyoruz. Sunmuş olduğunuz hizmet ve ya ürünün hedef kitlesinin bulunmuş olduğu mecraları buluyoruz.
Reklam çalışması yapılmadan önce sektörel anahtar kelime arayışı ve maliyet hesaplaması yapıyoruz. Sektörünüzün rekabet oranına göre ilerlemeniz gereken yol haritasını oluşturuyoruz.

Rakip Analizi

Bulunmuş Olduğunuz sektörde rakiplerinizin kimler olduğunu buluyoruz. Rakip analizi yaparak neler yapmanız gerektiğini tek tek not ediyoruz.
Rakibiniz Hangi anahtar kelimelere yoğunlaşmış ise bulup detaylı şekilde size sunuyoruz.
Rakiplerinizin kullanmış olduğu anahtar kelimeleri ve verdikleri teklifleri buluyoruz.
Rakiplerinizin analiz sonuçları doğrultusunda ilerlemenizi sağlıyoruz.

Anahtar Kelime Analizi

Google Ads olmazsa olmazı Anahtar Kelimelerdir. Sizi müşterilerinizin karşısına doğru şekilde çıkmanızı sağlayan anahtar kelimelerdir. Anahtar Kelime seçimi aranma hacmi ve maliyet olarak göz önünde bulundurulur.

Negatif Anahtar Kelimeler

Reklamlarınızda gereksiz anahtar kelimelerin ve trafiğin önüne geçiyoruz. Dönüşüm getiren anahtar kelimelere odaklanıyoruz.
Bu şekilde boşa ödeme yapmamış oluyorsunuz. Negatif Anahtar kelimeler ile alakasız reklamlara son veriyoruz.

Reklam verdiğiniz Konum

Reklamlarınızın nerede görünmesini istiyorsunuz? İstanbul’a Hizmet sağlıyorsanız Ankara’da reklamınızın görünmesi ve tıklanması size bir şey kazandıracak mı? Hizmet sağladığınız bölgelere reklamlarınızı çıkarıyoruz.

Sahte Tıklamalar ve Saldırılara Son

Sahte Tıklamalar ve Saldırılara son. Google Adwords Sahte Tıklamalar ve saldırılarını %90 Engelliyoruz.
Özel Geliştirilmiş bazı yazılımları adwords panelinize ve web sitenize entegre ediyoruz.
Sahte tıklamaların ve bot saldırıların önüne geçiyoruz.

Düşük Maliyet ile Üstte Görünün

Web sitenizin ve Google Ads reklamlarınızın optimizasyonunu yaparak kalite puanınızı arttırıyoruz. Daha düşük bütçeler ile üst sıralarda çıkmanızı sağlıyoruz.
Web siteniz ile Reklamlarınızın Alaka düzeyini Arttırıyoruz. Düşük Maliyet ile Maksimum kazanç sağlıyoruz.

Ads Adwords Uzman Sertifikalarımız

Adwords firmasından almış olduğumuz sertifikalar
Detaylı Bilgi İçin Dilediğiniz Sertifikaya Tıklaya Bilirsiniz ve ya https://www.credential.net/profile/selahattincom194387/ ziyaret edebilirsiniz

Teklif Al

Adwords Başvuru

Hızlı İletişim: 0 531 700 09 33

Bir Adwords Uzmanı‘na mı İhtiyacınız Var? Hemen https://www.selahattin.com/adwords-uzmani/ Ziyaret Edin.

Adwords Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google gibi büyük bir mecraya Google Adwords platformu aracılığıyla reklam vermek mümkün. Hedef kitlenize ulaşmak için belli bir reklam bütçesi harcamanız gerekmektedir. Bu bütçeyi ne kadar verimli kullanırsanız o kadar çok kazanırsınız.

Günlük olarak 259 milyon üzerinde tekil ziyaretçi ve 4,8 milyar günlük etkileşim oranının olduğu bir yere reklam vermek sizce nasıl bir duygu?
Bilinçsiz olarak vereceğiniz reklam bütçenizin çok kısa bir sürede bitmesine neden olacaktır. Devasa bir reklam platformuna reklam verirken bilinçli hareket etmeniz gerekmektedir.
Dijital reklamcılık her geçen gün daha fazla artmakta. Sürekli yeni rakiplerimiz artmaktadır. Başarılı olmak ve dönüşümlerimizi arttırmak için bir Adwords Uzmanı ile çalışmanız gerekmektedir.
Adwords uzmanlarımız Reklamlarınızı Yönetmeye Hazır. Siz İşinize Odaklanın. Biz Adwords Reklamlarınızı Yönetelim.

Google Ads, dünyanın en popüler ve en çok ziyaret edilen sitesi haline gelen google.com üzerinden sadece 2 yıl sonra kullanıma sunuldu.
Google Ads reklam platformu, Ekim 2000 yılında Google Adwords olarak dijital reklamcılık hayatına başlamış oldu. 2018 yılında ise ismi Google Ads olarak değiştirildi.
Bu makalemizde Google Ads hakkında bilmeniz gerekenleri ve bir Google Adwords uzmanı ile çalıştığınızda bilmeniz gerekenlere yer vereceğiz. Keyifle okumanız dileğiyle.

Google Reklamları Nedir?

Google Ads, sizin (reklam veren) oluşturduğunuz reklamınızın tıklanma başı ve ya gösterim başı (BGBM) ödeme yaptığınız veya Tıklama başı ödeme (PPC) olarak da bilinen bir dijital pazarlama kanalına giren ücretli bir reklamcılık platformudur.

Google ads, vermiş olduğunuz hizmetin veya satmış olduğunuz ürünü ilgilendiren herhangi bir anahtar kelime aratıldığında, hizmetinizi veya ürününüzü ziyaretçinin karşısına çıkartarak, Dijital pazarlamada, trafik veya uygun müşteriye ulaşmanızı sağlayan en etkili yoldur.
Google Ads, hedef kitlenize istediğiniz cihazda (Masaüstü ve Mobil) reklam vermenize olanak tanır. En fazla dönüşümü mobil cihazlardan alacağınızı düşünüyorsanız, masa üstü cihazlara reklamınızı kapatabilirsiniz.
Bir ziyaretçiyi, iş yerinize ve ya satış yaptığınız reel mağazanıza getirmek istiyorsanız. Google Maps üzerinden reklam vererek, ziyaretçinin reel mağazanıza gelmesini sağlayabilirsiniz.
Google Ads, Youtube, Blogger, görüntülü reklamlar ve Google Adsense kullanan sitelerde de reklamlarınızın görünmesine olanak tanır.
Google Ads reklam yönetim paneli, anlık olarak reklam bütçenizi arttırmanızı, düşürmenizi hatta istediğiniz zaman reklamınızı durdurmayı kolaylıkla yapabileceğiniz bir ara yüze sahiptir. Reklam yönetimi oldukça kolay ve basittir.

Neden Google Ads Reklam Vermelisiniz?

Google, günde 5 milyardan fazla arama sorgusu alan ve en çok kullanılan arama motorudur. Google ads platformu 21 yıldır var ve Google’ının en çok gelir kazandığı alan diyebiliriz.

Google dünya genelinde ücretli ve organik sonuçları bir arada bulundurarak, ziyaretçi karşısına aranılan anahtar kelimeye en yakın sonuçları göstermektedir.

Google Ads verilerine göre reklam harcamalarında kullanılan her 1 Dolar karşılığında 8 Dolar reklam verenler kazanıyor. Bu kadar kazancın olduğu bir platforma reklam vermemek mümkün mü?

Google ads ara yüzü basit olsa da, reklam vermek aslında bir o kadar bilinçli olmalıdır. Devasa bir platforma bilinçsiz reklam vermeniz, reklam bütçenizin çok kısa sürede bitmesine sebep olacaktır.

 1. Bir PPC Tıklanma ve sıralama mantığını iyi kavrayın

  Google ads, tıklama başı maliyet olarak sizden ücret almaktadır. Tıklama başı maliyet ve sıralama faktörlerini en iyi şekilde bileniz gerekmektedir.

  Her sorgulamada en üstte kalmak istiyorum şeklinde anlık değişiklikler yaparsanız, reklam stratejinizin makina öğrenim sürecini sürekli uzatmış olursunuz.

  Reklam sıralamasında başarılı olmak için, en çok aranılan anahtar kelimeleri keşf edin ve negatif anahtar kelime listesi oluşturup kullanın.

 2.  Geniş Anahtar Kelimelerde Uzak Durun

  Elinizde yeteri negatif anahtar kelime bulunmuyorsa, geniş anahtar kelimelerden uzak durun. Geniş anahtar kelimeler ile, hedef kitleniz dışında size dönüşüm getirmeyen bambaşka kitlelere reklamlarınız görünebilir ve beklediğinizden daha çok tıklanma alabilirsiniz.

 3. Anlamsız ve Alakasız Reklamlar yayınlamayın

  Reklamlarınızı arayan kullanıcıların karşısına alakasız ve kullanıcının amacı dışında olan reklamları çıkarmayın. Gereksiz bütçe harcamış olursunuz ve web sitenizden çıkma oranı artırmış olursunuz. Bu durum kalite puanınızı kötü etkiler.

  Reklam başlıklarında ve reklam açıklamalarında kullanıcının arattığı anahtar kelimeyi ilgilendiren metinler olması gerekmektedir. Aksi durum olur ise tıklanma oranınız ve kalite puanınız düşer. Yeteri kadar tıklanma alamazsınız.

  Anahtar kelimeyi bir ziyaretçi aratıyorsa, bu anahtar kelime reklam başlıklarında geçmelidir. Hangi anahtar kelimeyi arayacağından emin değilseniz  Araya anahtar kelime ekleme özelliğini kullanarak, reklamlarınızda bulunan anahtar kelimeler aratıldığında reklam başlığında ve reklam açıklamasında görünmesini sağlayabilirsiniz.

 4. Kalite puanınızı arttırın

  Google Ads reklamlarında sıralamaya girmek için bir çok faktör bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi kalite puanıdır.

  Kalite puanınız; Gösterim sayısı ve tıklanma oranına göre hesaplanmaktadır. Kalite puanınız ne kadar yüksek olur ise o kadar daha iyi sıralamada olursunuz. Tıklanma Başı Maliyet te az ödemiş olursunuz.

  Kalite puanını arttırmak için https://www.selahattin.com/google-adwords-kalite-puani-arttirmak/ hemen ziyaret edin.

 5. Reklam açılış sayfa optimizasyonunu yapın

  Çok iyi bir reklam oluşturmuş olabilirsiniz ama iyi bir reklam oluşturmakla işiniz bitmiyor.

  Reklama çıkmış olduğunuz sayfanın reklam alaka düzeyinin oldukça yüksek olması gerekmektedir. Bir ziyaretçi anahtar kelimeyi aratıp reklamınıza tıkladıktan sonra, reklam sayfanızda neler görüyor?

  Reklama tıkladıktan sonra ziyaretçinin sitede gerçekleştirdiği deneyim oldukça önemlidir. Reklam verirken amacınız nedir? Bu amacı reklam sayfanız karşılıyor mu? Gibi sorulara net yanıt vererek reklam açılış sayfasının optimizasyonunu yapmalısınız.

Bir Google Ads danışmanı olabilirsiniz. Bir ads danışmanına reklamlarınızı teslim edebilirsiniz. Ads hakkında kesinlikle bilmeniz gerekenler bulunmaktadır.
Bunlar;

 1. Reklam sıralaması
 2. Teklif verme
 3. Kampanyanızın Türü
 4. Tıklanma Oranı
 5. Dönüşüm Oranı
 6. Görüntülü Reklam Ağı
 7. Reklam Uzantıları
 8. Anahtar Kelimeler
 9. PPC
 10. Kalite Puanı

Google Ads hakkında bilmeniz gerekenleri başlıklar halinde inceleyelim.

 1. Reklam sıralaması

  Google Ads bilmeniz gereken en önemli konulardan birisi de reklam sıralamanızdır. Reklam sıralamanızı etkileyen onlarca etken bulunmaktadır.
  Reklam sıralamanız vermiş olduğunuz maksimum teklif ile kalite puanınızın çarpılması sonucu belirlenir.
  kalite puanınız ne kadar yüksek olur ise sıralamanız o kadar iyi olacaktır.

  Reklam sıralamanızın sürekli iyi olmasını istiyorsanız, reklam metnine, anahtar kelimelere, kullanıcı deneyimine ve Tıklama başı maliyete dikkat etmeniz gerekmektedir.

 2. Teklif verme

  Google Ads reklamlarının temel mantığı, tıklama başı maliyetler ile sıralama almasıdır. Tıklama başı vermiş olduğunuz teklif ne kadar yüksek olur ise o kadar daha üst sırada yer alırsınız. (Üst sıra sadece teklif ile belirlenmez.)

  Teklif vermek için 3 ayrı seçeneğimiz bulunmaktadır.
  Bunlar;
  TBM
  Tıklama Başı Maliyet. Reklamlarımıza her tıklandığında ödemek istediğimiz maliyettir. Anahtar kelimelere ayrı ayrı teklifler vermemize olanak tanır.
  BGM
  Bin gösterim Başı Maliyet. Reklamımızın Bin defa gösterimi karşılığında ödememiz gereken maliyettir. Bu tür reklamları genelde marka bilinirliğini ve güveni arttırmak için kullanabiliriz.
  CPE
  Dönüşüm başı ve ya etkileşim başı maliyet. Reklamınızın hedefi ne ise o hedefi belirlediğinizde ve dönüşüm olarak reklam kampanyanıza eklediğinizde, her gerçekleşen dönüşüm başı ödemeniz gereken tutardır.

 3. Kampanya Türü

  Reklam vermeden önce hedef kitlenizin size nasıl ulaşacağını iyi belirlemeniz gerekmektedir. Google Ads üç farklı kampanya türü sunmaktadır. Reklam kampanyası oluştururken bunlardan birini seçmek zorundasınız.

  Arama
  Arama ağı reklamları, Google üzerinden bir anahtar kelime aratıldığında reklamlarınızın görünmesini sağlayan bir kampanya türüdür.

  Görüntülü Reklamlar
  Kullanıcının dikkatini çekecek görsellerle Adsense kullanan sayfalarda kullanıcıların karşısına çıkarabiliriz. Bu kampanya türünü Re marketing Reklamlarında kullanabiliriz.

  Video Reklamları
  Youtube ve Adsense kullanan sitelerde hedef kitlenize ürünlerinizin videolarını gösterebileceğiniz bir reklam türüdür. Genellikle video uzunluğu 6 saniye ile 15 saniye arasındadır.

 4. Tıklanma Oranı (TO)

  TO (Tıklanma oranı) reklamınızın aldığı görüntüleme ile tıkanma sayısının oranıdır. Tıklanma oranınızın artması için ziyaretçinin ilgisini çeken ve tıklamasını sağlayan reklam başlıkları ve reklam açıklamaları kullanmalıyız.

  Tıklanma Oranı Nasıl hesaplanır?

  TO, bir reklamın aldığı tıklama sayısının reklamın gösterilme sayısına bölünmesiyle elde edilen orandır: tıklama ÷ gösterim = TO. Örneğin, 10 tıklama ve 100 gösterim varsa TO %10 olacaktır.

 5. Dönüşüm Oranı

  Reklamlarınızdan verim alıp almadığınızdan emin olmak için kesinlikle dönüşümleri kurmanız gerekmektedir. Dönüşüm kurmadıysanız reklam vermenizin bir anlamı yok diyebilirim.
  Dönüşüm kurarak, ziyaretçilerden istediğiniz etkileşimi alıp almadığınızı ölçebilirsiniz.

  Dönüşüm oranı nasıl hesaplanır?

  Dönüşüm sayısının tıklanma sayısına bölündükten sonra ortaya çıkan sonuç dönüşüm oranımızı belirler.
  Tıklanma sayısı ÷ Dönüşüm sayısı =Dönüşüm Oranı.

 6. Görüntülü Reklam Ağı

  Google Ads reklamlarında hemen hepimizin karşısına görüntülü reklamlar çıkmıştır. Hem resim hem metin reklamları bir arada kullanılabilir.
  Web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcıya, görüntülü reklamlar ile re marketing reklamları ile ürününüzü tekrar karşısına çıkartabilirsiniz.
  Görüntülü reklamlar daha fazla ilgi çeker ve tıklanma oranı daha fazladır.
  En popüler görüntülü reklam seçenekleri, Google alışveriş ve uygulama reklamlarıdır.

 7. Reklam Uzantıları

  Reklamlarınızın daha ilgi çekici ve tıklanma oranını arttırmaya yarayan Google Ads reklam eklentileridir. Reklam uzantılarını kullanarak reklamınızın optimizasyon puanını yükseltebilir ve tıklanma oranını arttırabilirsiniz.

 8. Anahtar Kelimeler

  Reklamlarımızın temel yapı taşı anahtar kelimelerdir. Bir ziyaretçi google bir anahtar kelime yazıp arattığında, bu anahtar kelime reklamlarımızda mevcut ise reklamlarımız kullanıcının karşısına çıkacaktır.

  Anahtar kelimeler, arama yapan ziyaretçinin karşısına reklamımızı çıkarmak istediğimiz kelime topluluğudur.
  Anahtar kelimelerde [tam eşleme], “sıralı eşleme” ve Geniş Eşleme şeklinde 3 gruptan oluşur.

 9. PPC Nedir?

  Tıklama başına yapılması gereken ödemeye PPC diyebiliriz.
  Bir ziyaretçi bir anahtar kelimeyi arattığında ve reklamımıza tıkladığında yapmış olduğumuz ödeme. Google Ads reklam vermeden öne Ortalama Tıklama Başı maliyet kontrolü yapmanız gerekmektedir.

 10. Kalite Puanı

  Reklam vermeden önce bilmeniz gereken en önemli unsur diyebilirim. Kalite puanınız ne kadar yüksek olur ise o kadar sıralamanız daha iyi olur.

  Kalite Puanı neye Göre Belirlenir?

  Kalite puanınız Tıklanma oranına, Alaka düzeyine, Reklam sayfasının açılış hızına, kullanıcı deneyimine ve Google Ads hesap geçmişine bakılarak belirlenir.
  Google ads hesabını açarken tamamen bilinçli olarak açmak gerekmektedir.

  Google Ads hakkında bilmeniz gereken temel konulardan bahs ettik. Şimdi Sıra reklamların çalışma mantığında. Keyifli okumalar.

Google Ads, reklamlarınızı veya ürününüzü hedef kitleniz olan potansiyel müşterilere gösterir. Reklam verdiğimizde anahtar kelimelere teklif veririz. Vermiş olduğumuz teklife göre Google Arama sonuçlarında sıralamaya gireriz.

Kampanya türüne ve reklam stratejimize bağlı olarak, Google serp sonuçlarında, youtube videolarında ve ya alaka düzeyi yüksek web sitelerde reklamlarımız görünür.

Google Ads reklamlarının temel mantığı anahtar kelimeye verilen TBM Teklifi olsa da, Hedef edinme, gösterim başı gibi teklif stratejileri de kullanılabilir.

İyi bir AdWords Reklamı vermek için bir çok faktör bulunmaktadır. Reklam vermeden önce ciddi araştırmalar yapmalısınız.

Reklam vermeden önce kesinlikle bilmemiz gerekenler

Reklam vermeden önce bilgi sahibi olmanız gereken konuları başlıklar halinde inceleyelim.

Reklam Sıralaması ve Kalite Puanı

Reklamlarınızın sıralamasını vermiş olduğunuz teklif ve kalite puanınız belirlemektedir. İyi bir reklam sıralamasına sahip olmak için yüksek kalite puanına sahip olmanız gerekmektedir.

Kalite Puani; Reklamınızın kalitesi ve alaka düzeyi kalite puanınızı belirler.
Reklamınız görüntüleme aldığında, kaç tıklama aldığı, tıklama yapan kullanıcıların web sitenizde gerçekleştirmiş oldukları kullanıcı deneyimi ve dönüşümler de dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Kalite puanınız TBM te etkilemektedir. Çok Düşük TBM kalite puanınızı kötü yönden etkileyebilir.

Yer seçeneği ve sınırlandırılması

Reklam kurmaya başladığınızda, reklamınızın görünmesini istediğiniz bir alan seçersiniz.

Fiziksel bir mağazanız var ise mağazanızın yakın çevresini bir çember içerisine alarak yer seçeneğinizi belirleyebilirsiniz.

Fiziksel mağaza dışında bir e ticaret sitesi olduğunuzu düşünürsek;
İl, İlçe ve ülke şeklinde yer seçenekleri ekleyebilirsiniz.

Not:
Birden Fazla ülke, il, ilçeye hizmet veriyorsanız, her birini ayrı konum olarak eklemenizi tavsiye ederim. En fazla görüntülenme ve etkileşim alan bölgeyi belirlemeniz daha basit olur. Fazla gösterim aldığınız bölgelerin tekliflerini arttırarak daha fazla dönüşüm alabilirsiniz.

Bir SEO çalışması yapıldığında anahtar kelimeler nasıl değerli ise, Google Ads reklamları verildiğinde de Anahtar Kelimeler o kadar değerlidir.

Reklam vermeden önce anahtar kelime araştırması yapmanız gerekmektedir. Ana anahtar kelimeler ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler şeklinde iki ayrı liste hazırlamanızı öneririm.

Oluşturmuş olduğunuz anahtar kelimeler ile reklamlarınızın uyumunun çok iyi olması gerekmektedir. Ziyaretçinin Arama Niyetini iyi bilmeniz ve anlamanız gerekmektedir.

Ziyaretçinin aratacağı anahtar kelimenin reklam başlıklarınızda ve açıklamalarında geçmesi, tıklanma oranınızı arttırır. Bu da kalite puanınıza yansır. Yüksek kalite puanı, daha üst sırada bulunmanıza ve daha az bütçe harcamanızı sağlar.

Anahtar kelime seçerken eşleme türlerini de göz önüne alarak anahtar kelime seçmeliyiz.

Adwords Anahtar Kelime Türleri Nelerdir?

 • Geniş Eşleme

  Anahtar kelime önüne arkasına ne ek yazılırsa tetikler ve reklamımız görünür. Oldukça fazla trafik alır. Negatif anahtar kelime listeniz yok ise kullanmanızı pek önermem.
  Örnek Vermek Gerekirse;
  Spor Ayakkabı anahtar kelimesini geniş eşleme olarak kullandığımızda spor yapmak için ayakkabılar ve ya kırmızı spor ayakkabı gibi kelimeleri de tetikler.

 • Geliştirilmiş Geniş Eşleme

  Geniş eşleme anahtar kelimeler ile aynı mantık diyebiliriz. Aradaki tek fark ise + işareti anahtar kelimenin soluna eklenir ve o anahtar kelime aratılan anahtar kelime içerisinde geçmek zorundadır.
  Örnek vermek gerekirse;
  +spor +ayakkabı anahtar kelimesini eklerseniz, siyah spor yapmak için ayakkabı anahtar kelimesi aratıldığında reklamınız görünür ama siyah spor yazıldığında reklamınız görünmez.

 • Sıralı Eşleme

  “Sıralı eşleme” anahtar kelimenin önüne ve arkasına ekler gelecek şekilde reklamı tetikler. Ortasına herhangi bir ek gelmesi durumunda reklam görünmez.
  Örnek vermek gerekirse;
  spor ayakkabı” anahtar kelimesinde uygun spor ayakkabı kelimesinde reklam görünür ama spor yapmak için ayakkabı kelimesinde reklamınız görünmez.

 • Tam Eşleme

  [Tam Eşleme] anahtar kelimesi, tam sırayla yazıldığı gibi bir kullanıcı arattığında reklamımız görünür. Önüne, arkasına ve ya ortasına herhangi bir ek anahtar kelime geldiğinde reklamımız görünmez.Elinizde reklamınız ile ilgili yeteri kadar anahtar kelime yok ise ve kullanıcıların neyi arattığını bilmiyorsanız, ilk başlarda tam eşlemeli anahtar kelimeler yerine sıralı eşleme veya geniş eşleme anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

  Dönüşüm getireceğine inandığınız anahtar kelimeleri tam eşleme olarak kullanabilirsiniz.
  Örnek vermek gerekirse;
  [spor ayakkabı] anahtar kelimesinde spor ayakkabı kelimesinde reklam görünür ama spor yapmak için ayakkabı kelimesinde reklamınız görünmez.

  Tam eşleme anahtar kelimeler olduğu gibi aratıldığında reklamınız görünür. Kontrolü kolaydır. Az trafik alır ama tam hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar.

Reklam başlıklarınız ve reklam metinleriniz reklamınızın tıklanma oranını etkileyen en büyük etkendir. Dikkat çekici bir reklam başlığı ve reklam açıklaması daha fazla dönüşüm getirecektir.

Reklam başlıkları ve açıklama metinleri oluşturmadan önce, kesinlikle en az 5 rakip analizi yapmanız gerekmektedir.

Rakip analizleri doğrultusunda en etkili reklam başlıkları ve açıklamalarını oluşturabilirsiniz.

Rakiplerinizin artı ve eksi yönlerini bilerek oluşturacağınız reklam başlıkları ve açıklamaları sizi çok kısa sürede iyi bir sıralamaya sokacaktır.

Google Ads reklamları kurulurken rakip analizleri yapılarak kurulması gerekmektedir. Rastgele oluşturacağınız bir reklam ile başarıya ulaşmanız neredeyse imkansız diyebilirim.

Ads reklamı oluştururken olması gereken bir reklam şablonunu birlikte inceleyelim

Reklam Görünen Url nedir?

Reklam url dışında, kullanıcının arama niyetini ve harekete geçirmemizi sağlayabilecek, reklam gösteriminde görünen URL adres alanı diyebiliriz.

Hedef anahtar kelimemizi bu URL sonunda geçirirsek, tıklanma oranımızı arttırabiliriz.

Telefon Uzantısı Nedir?

Reklamlarımızda iletişim numaramızın görünmesini sağlayan bir Google Ads reklam uzantısıdır.

Mobil cihazlarda tıklandığında direk arama gerçekleştirirken, masa üstü cihazlarda reklam görünen URL sağ tarafında yer almaktadır.

Masa üstü cihazlarda tıklama gerçekleştirmez ama reklamlarda iletişim numaramızın görünmesini sağlar.

Telefon Uzantısı ve Mobil Reklam birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Reklam Başlıkları nedir?

Reklamımızın ziyaretçi karşısına çıktığında ilk görünen ve en çok dikkat çeken reklam alanıdır.

Metin reklamlarında maksimum 3 başlık kullanılır. Bu başlıklar maksimum 30 karakterden oluşmaktadır.

Duyarlı arama ağı reklamlarında ise 15 başlık kullanılabilir. Bu başlıklar maksimum 30 karakter ile sınırlıdır. Reklamlar göründüğünde 1 ile 4 başlık halinde görünebilir.

Ziyaretçinin arattığı anahtar kelimenin reklam başlığında geçmesi, tıkanma oranını arttıracaktır. Reklam başlıkları ile reklam açılış sayfasının içeriği birbiriyle aynı olmalıdır.

Reklam Açıklama Metni Nedir?

Reklam başlığının altında yer alan, reklam amacını ve ziyaretçinin etkileşime geçmesinde büyük rol oynayan, reklam amacınızı en iyi açıklayabileceğiniz bir alandır.

Metin reklamlarında maksimum 2 alandan oluşmaktadır ve her alan 90 karakter ile sınırlıdır.

Duyarlı arama ağı reklamlarında ise 4 alana kadar eklenebilir. Her alan 90 karakter ile sınırlıdır.

URL Uzantıları nedir?

Ziyaretçilere ek bilgi vermenizi sağlayan ve ek hizmetlerinize yönlendirebileceğiniz ücretsiz reklam URL uzantılarıdır.

Bir reklam kampanyasının altında ek hizmetlerinize link vererek ziyaretçileri başka reklam sayfalarınıza yönlendirebilirsiniz.

Her reklam grubunda maksimum 20 adet reklam uzantısı kullanabilirsiniz. Site bağlantı metni en fazla 25 karakter, açıklama metnini ise maksimum 35 karakter kullanabilirsiniz.
URL uzantılarını kullanarak daha fazla reklam alanı kaplayabilir ve tıklanma oranınızı arttırabilirsiniz.

Standart bir Google Ads reklamında kullanmanız gereken uzantılardan bahs ettik. Bu uzantılar bunlarla sınırlı değildir. Daha Fazlası için https://www.selahattin.com/adwords-uzmani/ Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir Ads Uzmanı İle Neden Çalışmalıyım?

Google Ads basit görünse de aslında bilgi birikimi ve deneyim gerektiren bir reklam platformudur. Profesyonel Google Ads Uzmanı ile çalışmanız kısa sürede kazanç sağlamanız demektir.

Ads Reklamları ile İş Alabilir Miyiz?

Google Ads reklam vererek iş almaya başlayabilirsiniz. Bir Ads Uzmanı ile hemen iş almaya başlayın.

Google Ads reklamlarını kullanarak E-ticaret sitenizde ürün satmaya başlayabilirsiniz. Hemen Ürün Satmaya karar verdiyseniz hemen ads uzmanına ulaşın.

Ads Reklamlarınızın kalite puanlarınızı arttırarak reklam maliyetlerinizi düşürebiliriz.

5/5 - (28 {Oy})

23 Yorum

 1. Abi selamlar, son zamanlarda yaşadığım bir sorunu paylaşmak istiyorum. Ads üzerinden markamıza reklam veriliyor. Google a marka başvurusu için evrakları gönderdik ancak henüz bir çözüm yok. İzlememiz gereken farklı bir yol var mı?

  1. Merhabalar Ads bir süre sonra size dönüş sağlayacaktır. Markanız için gerekli belgeleri gönderdikten sonra onay verirseler sorun yaşamazsınız. Genelde onay verilmiyor. Binde bir onay alıyor diyebiliriz. Markanızı kullanarak reklama çıkanlarla iletişime geçersiniz bu bir seçenek.
   Siz de markanızın adını kullanarak rekabete girebilirsiniz.
   Ads en büyük sıkıntısı bu.
   Marka onay alsa da reklam başlığında ve açıklamada kullanılamıyor ama anahtar kelimelerde kullanabilirler. Kesin bir çözümü maalesef yok.

 2. Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim hocam. Devir öğrenme devri öğrenmek isteyene her bilgi webde bulunmakta

 3. Selahattin Bey Merhaba,

  Fiyatmatik.com olarak sizinle çalışmak isteriz. Analiz sonrasında görüşebilirmiyiz.

 4. Selahaddin bey ile 2 aydır tanışıyoruz. Kendileri işinde gayet dürüst ve çokta profesyonel tekrardan ilgi ve alakanız için teşekkür ediyorm Selahaddin bey.

 5. Selahattin bey merhaba

  Beyaz eşya teknik servis işi yapıyoruz. hesaplarımız sürekli askıya alınıyor bu konuda bize nasıl yardımcı olabilirsiniz. işletmeyi kapatma konumuna geldik

  1. Merhabalar Ferhat Bey. Beyaz Eşya Sektöründe reklam vermek için bir çok kural göz önünde bulundurmak gerekiyor. Askıya Alınma Sebebi nedir? Ne hata Alıyorsunuz?

 6. yeni bir cocuk kanalı actık. kanalımızı büyütebilmemiz için yardımcı olabilir misiniz.

 7. Rakiplerin sahte tiklamalarini nasıl engelliyorsunuz ? Çok tıklanma alıyoruz yardımcı olur musunuz ?

  1. Merhabalar Orhan Bey. Rakiplerin tıklamalarını engelliyoruz. Web sitenize entegre edeceğimiz özel bazı yazılımlar sayesinde bu sorunun önüne geçiyoruz. Dilerseniz detaylı bilgi için arayabilirsiniz.

 8. Ankara adwords uzmanı diye aratırken selahattin bey ile karşılaştık. Bu güne kadar bir çok firma ile çalıştık ve belki 100 den fazla uzman aradık hepsinden fikir aldık. Selahattin bey işini öyle anlattı ki biz de bir an önce yapalım dedik. Kimi aradıysak benzer şeyler söyledi ama selahattin bey işin tüm ayrıntısına kadar anlattı. Hesaplarımızın neden askıya alındığını ve çözümlerini de anlattı. Biz de kendimize çok yakın bulduk ve reklamlarımızın yönetmesini istedik. Şu an 2 haftamız ve her gün daha iyiye gidiyoruz. Çok teşekkür ediyorum.

 9. Beyaz eşya reklamlarimiz surekli askiya aliniyordu. 2 aydir selahattin bey ile calisiyoruz sorunsuz. Ne zaman arasak anlik cevaplar veriyor cok tesekkur ediyorum. Bulundugumuz cevrede surekli ilk siralardayiz.

 10. Selahattin bey ile yeni tanistik. Beyaz eşya sektöründe sürekli askıya alınan hesaplarınızı elden geçirdi. Şu an sorunsuz bir şekilde devam ediyoruz. Çok teşekkür ediyorum.

 11. Selahattin bey ile yaklaşık 4 aydır çalışıyoruz. Sürekli askıya alınan hesaplarımızı düzene soktu. Daha düşük bütçe ile daha iyi konumda görünmeye başladık. Teşekkürlerimizi sunuyoruz. İyiki varsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen Ara