fbpx
SEO

Rakip Site Analiz Tüyoları

Rakiplerinizin Web sitelerini Analiz Ederek Bir Adım Öne Geçmeye Ne Dersiniz?

Rakip Site Analizi Nasıl Yapılır?
Rakip Site Analizi Nasıl Yapılır?


Rakip site analizi
yaparak Hedef kitlenize daha hızlı ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Sektör analizi kadar, sektörünüzde lider sitelerin ziyaretçi kaynakları ve hedef kitle reklam çalışmalarının analizleri sizi bir adım öne taşıyabilir.

Yapmanız gereken tek şey iyi bir inceleme ve son ziyaretçinin ne istediğini bulabilmektir. Bunun birçok yolu vardır. Bazı ücretli ve ücretsiz yazılımlar ile rahatlıkla bulabilirsiniz. Rakip sitelerinde yapılan son etkileşimler size iyi bir yol haritası suna bilir. Yazmak istediğiniz konu hakkında detaylı bir araştırma yaparak, blog ve forumlarda yazmak istediğiniz konu hakkında yapılan soruları not ederek işe başlaya bilirsiniz.

Ücretsiz 60 adet birbirinden iyi Rakip site Analiz aracına ulaşmak ister misin ? Hemen Yorum Kısmından talepte bulun. Anında sahip ol. 

Başarılı olmanın en iyi yolu not tutup analizleri karşılaştırmaktır. Örnek vermek gerekirse ” Selahattin Akbudak Kimdir ” diye bir makale yazdığınızı varsayalım. Bu makaleyi sizden önce yazanlar var mı? Kaç kelime yazmışlar ve bu makaleye günde ve ayda kaç ziyaretçi çekiyorlar? Bu soruların cevabını not ederek işe başlaya bilirsiniz. Rakiplerinizin kullandıkları başlıklar ile sizin kullanacağınız başlıklar farklı olmalıdır. Bu sizi bir adım ileriye taşıyacaktır.

Seo bir strateji oyunudur. Karşınızda bir rakip var ise aslında işiniz daha kolaydır. Rakibiniz belli bir başarı elde ettiyse, hedef kitlenize nasıl yaklaştığını analiz ederek, olumlu ve olumsuz yönlerini değerlendirerek kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.

Ücretsiz Seo Eğitim Seti Seni Bekliyor. Hemen https://www.selahattin.com/seo-nasil-yapilir/ Ziyaret et fırsatı Kaçırma.

Rakip Site Makale Analizi yapmak

seo uyumlu makale nasıl yazılır

Özgün makale yazmak oldukça sıkıntılı ve zor bir durum olsa da bunu eğlenceli hale sokmanın birçok yolu vardır. Kendim makale yazmaya başlamadan önce konu hakkında bilgim olsa da kesinlikle ön araştırma yapmaktayım.

Google girer ve Başlığımı yazar araştırmaya başlarım. Karşıma çıkan Serp sonuçlarında bulunan ilk 7 adet siteyi alırım. Makalelerine gider incelemede bulunur ve her bir siteden makaleleri alır, ayrı yedi adet Word dosyası açarak yapıştırırım. İlk sırada bulunan site ile son sırada bulunan site arasında önce bir kelime analizi yaparım. Kaç kelime kullanılmış? Kaç kelimeye link verilmiş? Bu makaleye dışarıdan kaç adet link alınmış? Sosyal medya paylaşımı nasıl? gibi sorularını cevaplarım.

Oluşturmuş olduğum bu yedi adet makaleyi sorguladıktan sonra ortalama kullanılan kelime sayısı ve Anahtar kelime sayısına ulaşmış olurum. Bunlarla birlikte konulara yapılan soruları not ederek ilerlemeye başlarım. Elimde var olan analiz sonuçlarını göz önüne alarak son kullanıcının isteğini belirterek makalemi yazmaya başlarım.

Rakip web sitem 1000 kelime ile ilk sırada olabilir. Ben Son kullanıcının isteğini doğru bir şekilde verebilirsem 350 kelime gibi bir makale yazarak, rakip sitelerimi rahatlıkla geçebilirim. Makale uzunluğu önemli olabilir. Rakip sitemde makaleye ziyaretçinin yaptığı etkileşim ve oturum süresini analiz ederek, kendi web sitemde etkileşimi yükseltirim ve hemen çıkma oranını düşürebilirsem, rakip sitemi rahatlıkla geçebilirim.

Bu stratejiyi uygulayarak, bize rakip olan youtube videolarını geçtik diye bilirim. Sunduğunuz içerik kaliteli ve etkileşim oluşturuyor ise Google sizi er yada geç ödüllendirecektir. Eğer siz site dışı gereksiz çalışmalarda bulunmadıysanız.

Ücretsiz Seo Eğitim Seti İster misin Hemen https://www.selahattin.com/seo-nasil-yapilir/ ziyaret et.

Medya Analizi

Makalenizde yazmış olduğunuz kelimeler kadar kullanmış olduğunuz medya dosyaları da önemlidir.  Özgün olması, en ve boy oranı, yüklenme hızı, başlık ve meta açıklamaları bir makale kadar önem taşımaktadır.

Rakip makale analizinde kullanılan resim ve videoların analizlerini de not etmeniz gerekmektedir. Resim formatı ve boyutu nedir?  Video içeriği, kalitesi ve süresi nedir? sorularının cevabını yazmış olduğunuz makalede kesinlikle kullanın. Rakip siteniz bir makalede video kullanmadıysa ve sizin bir video kullanma imkânınız var ise kullanmanız sizi bir adım ileriye taşıyacaktır. İlgi çeken video dosyaları hemen çıkma oranınızı düşürecektir.

Oldukça hızlı ve kullanıcı odaklı içerikler oluşturmaya özen gösterin. Rakip site hatalarını inceleyerek o hatalara düşmemeye çalışın. Mümkün ise konular arasında dolaşımı sağlayacak benzer konular paylaşmaya özen gösterin.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak belirtirseniz sevinirim.

Backlink Analizi

backlink analizi nasıl yapılır

Rakiplerinizin kullanmış oldukları backlinklerin analizlerini yapabilirsiniz. Backlink eğer sektörel  değil ise ve etkileşim sağlamıyor ise uzak durun. Size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Backlink sayınız sorgulamada fazla görünsün diye uğraşmayın. Bu size zarar verecektir. Rastgele almış olduğunuz 10.000 adet backlink, sektörel almış olduğunuz 10 backlin kadar size fayda sağlamaz. Sektörel reklam ve backlinkler ile hedef kitlenize ulaşmış ve etkileşim sağladıysanız bu size defa çok faydalı olacaktır.

Backlink analizlerinizde işinize yarayan sektörel backlink kaynağı var ise ve etkileşim sağlayacağını düşünüyorsanız bunu alabilirsiniz.

Kısa bir süre içerisinde başımdan geçen bu Backlink olayı hakkında bir anımı paylaşmak istiyorum sizinle. Baya yoğun olduğum bir anda telefonun çaldı ve açtım. Arayan bir nakliye firması, konuştuk. Bana ” beni 1. sıraya alın ne isterseniz vereceğim ” dedi. Ben de ” Bey Efendi Google benim değil, size bunun garantisini veremem. Siz bana Web sitenizi gönderin ben bir ücretsiz analiz yapayım sizin için dedim. ” Bu teklifim oldukça hoşuna gitmişti.

Ben de web sitenin analizlerini yaptım. Google serp sonuçlarında Globalde sektörel kelimede 5. sırada. Başta bir olumlu sinyal görünmüş olsa da işin arka yüzüne bir bakayım dedim.

Backlin Analizi Rakip Site

Resimde gördüğünüz gibi 3k organik aramadan trafik alan bir web site durumundaydı. Arayan beyefendinin dediğine göre sektörde lider olup kimseye bu liderliği vermemek amacı.

10 dk. geçer geçmez tekrardan aradı.
” Bakabildin mi ” dedi.
Ben de istifimi bozmadan. ” Analizlerinizi yaptım ama ben bu site ile ilgilenmeyi düşünmüyorum. Sizi 5. sıraya getiren arkadaşlar ile devam edin. Sonuç almış olabilirsiniz ama bu sonucun size kötü dönüşü olacaktır. Backlinkler sizi sıralamaya yükseltmiş olabilir kısa sürede ama bunun sonucunu kötü alacaksınız “dedim.
Bana verilen cevap şu ” Hem iş yapacaksınız hem de garanti vermiyorsunuz. Garantisiz iş olmaz siz bu işi bilmiyorsunuz “dedi.
Gayet sakin bir dille ” Bey Efendi kusura bakmayın. Size 69.000 adetten fazla backlink verilmiş ve bu kaynaklarınız git gide tükeniyor siz kötü etkileneceksiniz” dedim” bana gelen tek cevap ” bilmediğiniz işleri yapmayın ” oldu. Ben de ” kusura bakmayın yardımcı olamayacağım” dedim ve telefonu kapattım.

Üzerinden ortalama 2 ay geçti ve telefon gene çaldı. Açtım ve arayan aynı beyefendi.
” Kardeş hatırladın mı beni” dedi.
Ben de ” evet tekrardan özür dilerim size çalışma yapamamıştık ” dedim.
“Kardeşim senin dediğin oluyor sanki ne yapacağım. İş yok telefon çalmıyor, param tükendi ne yapmalıyım” dedi.
Ben de ” var olan backlinkleri engelleriz ama bu site zor adam olur dedim “…

Yeni web site yaptırmaya seo çalışması yaptırmaya parası kalmadığını ve ciddi anlamda sıkıntılar yaşadığı için beni aramak istemiş. Ben de elimden gelenin en iyisini yapmak için yardımcı olmaya özen gösteriyorum. Şu an Google adwords hizmeti sağlamaktayım. Gelen işleri yaparak ailesinin giderleri dışında kalan parasını web siteye yatırmasını önerdim. Bu şekilde de kendisine yaprımcı olabileceğimi bildirdim.

Yani anlayacağınız önünüzü görerek hareket edin. O backlinklere yatırılan para Google adwords ve ya makale için yatırılmış olsaydı düzenli iş geliri olacaktı.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Saygılar.

Daha Fazla Seo Dökümanına https://www.selahattin.com/seo/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

5/5 - (6 {Oy})

42 Yorum

  1. Yazı harika olmuş. Elinize sağlık. Müşterilere doğru bilgileri vermek önemli. Bende hediyenizi alabilir miyim?

  2. Çok faydalı bir anlatım olmuş herkes faydalanarak rakip site analiz tüyoları hakkında bilgi alabilir.

  3. Güzel bir makale olmuş, keyifle okudum. Bende bir nakliye sitesine sahibim. Görüş ve önerileriniz ciddi anlamda görüşlerimi değiştirdi. Teşekkürler.

  4. Backlink konusundaki müşteri diyaloğunuz ders çıkartılacak nitelikte. Rakip site analizi yapabilmek için göndereceğiniz linki sabırsızlıkla bekliyorum. 🙂

    1. Merhabalar Arda Bey. Görüş ve önerileriniz için teşekkürler. Amaç doğruyu göstermekse sorun yok. Kızmalarına da hak veriyorum.

  5. Bende araçlara bakabilirim (makale güzel olmuş ama basit yazım hataları çok dikkat çekiyor ve ya / suna bilirim gibi)

    1. Güzel yorumunuz için teşekkürler. Elimden gelenin en iyisini yapmak için bu yola çıktım. Çok güzel hediye ve süprizler ayarladım. Her Konuda bir süpriz hediye paylaşacağım.

  6. Merhabalar Selahattin Bey. Biz sizinle ilk tanıştığımızda söyledikleriniz bize pek bir güven vermemişti. Aynı Kelimeyi bize de kullandınız ve dediniz google benim değil bunun garantisini ben veremem size ama elimden geleni yaparım sizin için. Biz bir hafta araştırdım. Bu işi yıllardır yapan firmalar ile görüştük. Sizin bize söylediğiniz tek söz aklımızda kalmıştı. Size garanti veriyorum diyenlerle iş yapmayın. Biz de bu sözünüze güvendik döndük dolandık size geldik. Biraz çekinerek gelmiş olsak da nazik ve kibar kişiliğiniz ile hiç birşey yokmuş gibi davranmanız bizi çok mutlu etmişti. Adwors reklamlar için biz çok harcamalar yaptık. Şimdi sizi daha iyi anlıyorum. Kesin dönüşler sağlayan reklamlarınız ile giderimizi minimuma ve müşteri potansiyelimizi maksimuma çıkardınız. Ekip olarak size teşekkürlerimizi sunuyoruz. İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen Ara