fbpx
SEO

Site hız testi

Wordpress site Hızlandırma

Site Hızı nasıl arttırılır? Site hız testi nasıl yapılır? Soruları oldukça sık gelmeye başladı. Wordpress ve Özel yazılım Sitelerin Hızı Nasıl arttırılır birlikte inceleyelim…

Site hızı nasıl arttırılı
Site hızı nasıl arttırılı

Sitenizi hızlandırmada size yardımcı olacak ipuçları ve konu başlıkları.

 1. Web Site Hızı Nasıl Ölçülür
 2. Site Hız test araçları
 3. Site nasıl hızlandırılır
 4. Site Hızlandırmak için Kullanılan Eklentiler

Facebook Üzerinden düzenlenen yarışmayı kazanan arkadaşlar videoda yer almaktadır. Bu Konuya yorum yaparak yarışmaya katılabilirsiniz. 05.01.2020 tarihinde yorum yapan 2 kişiye ücretsiz site içi optimizasyon desteği verilecektir.


Web sitenizin içeriğini oluşturdunuz ve düzenli oluşturmaya devam ediyorsunuz. Uzun süre oldu ve istediğiniz sonucu elde edemediniz. Bunun belli başlı sebepleri vardır. Bu sebeplerden biri de site hızı ve kullanıcı deneyimi diyebiliriz.

Site Adresinizi yorum Kısmından bize bildirin. Ücretsiz Hız analizi ve yapılması gerekenleri size gönderelim.

Bir ziyaretçi web sitenize giriş yaptığında ve web siteniz geç açılıyorsa bu ziyaretçiyi rahatsız edecektir ve hemen çıkacaktır. Buraya kadar bir sorun yok gibi düşünebilirsiniz ama geç açılan site sizin hemen çıkma oranınızı da arttırmış olur. İçeriğiniz rakiplerinize göre daha iyi olabilir ama web sitenizin geç açılması size zarar verecektir.

Bir web siteyi hızlandırmak istediğinizde hemen eklenti arayışına başlamayın. Önce temanızı kontrol edin. Sunucunuzu kontrol edin. Bunlarda sorun yok ise eklentileri kullanarak sorunları çözmeye başlayın.

Web sitenizde bulunan resimlerin boyutlarını özenle ayarlayıp eklemenizde fayda vardır. Hızlı yüklenecek resimler tercih etmenizi öneririm. PNG gibi resim uzantılarını kullanmayın. Yeni resim formatı olan WEBP tercih etmenizi öneririm. Sitenizde var olan resimlerin tamamını bir eklenti ile WEBP çevirebilirsiniz.

Sitenizin içinde bulunan sayfaların ve içeriklerin tamamen açılır durumda olduğundan emin olun. 404 hataları ve açılmayan sayfalar da site hızınızı etkilemektedir. JS ve CSS dosyalarını mümkün oldukça az kullanın. Kullandıklarınızın boyutlarını da eklentiler yardımı ile sıkıştırabilirsiniz. Rastgele eklentiler kurmayın. İhtiyacınız var ise kurun. Aksi taktirde gereksiz CSS ve JS yüklenmeleri olacaktır ve bu da site hızınızı ve yüklenmesini yavaşlatacaktır.

Web Site Hızı Nasıl Ölçülür.

Site nasıl Hızlandırılır
Site Hız Testi Nasıl Yapılır

Sunucu Yanıt Süresi de hızınızı ciddi anlamda etkilemektedir. Haha Önce hız mobilde %73 iken hosting firması değiştirdim. Şu anki hızım mobil %97 kullandığım hosting de hosting.com.tr gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Yukarıda Gördüğünüz sonuçlar benim kendi sitemin sonuçlarıdır. Bu makaleyi yazdığımda var olan anlık sonuçlarımı sizinle paylaşmak istedim. Mobil hızım %97 ve Masa üstü hızım ise %100 görünmektedir. Sitemde gereksiz eklentiler ve gereksiz css, js dosyaları bulunmamaktadır. Mümkün oldukça sorgu sayımı da azalttım.

Site hız testinizi öğrenebileceğiniz onlarca web sitesi bulunmaktadır. Bunların arasında en çok kullanılan bence PageSpeed Insights ve ekranda görünen sonuçları da buradan aldım. Web sitenizin hızını buradan test ederek nasıl hatalarınızı giderebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Aslında yapmamız gerekenlerin hemen tamamını bize google buradan sunmaktadır. Buradaki hataları gidererek site hızımızı arttırabiliriz.

Site Hız test araçları

Web sitenizin hızını ölçebileceğiniz bazı araçları sizlere sunmak istiyorum. Bu sitelerden web sitenizin hızını ölçerek var olan problemlerinizi tespit edebilirsiniz.

Yukarıdaki hız test araçları ile web sitenizin hızını test edebilirsiniz. Hızınız istediğiniz gibi değil ise hemen işe koyulmanın vakti geldi diyebiliriz.

Site nasıl hızlandırılır

Web sitemizin daha hızlı açılması için izlememiz gereken yollar bellidir. Kendim  ne yapıyorsam onu anlatıyorum.

 • Sitemin giriş ana sayfasında bulunan sorguları minimum seviyeye düşürüyorum. Bu ne demek dediğinizi duyar gibiyim. Örnek verelim yeni eklenen içerikler ana sayfada 15 adet gösteriliyor ise, bunu 10 adete düşürürüm. Bu hızımı ciddi seviyede etkilemediyse ve ben günde 2 ya da maksimum 5 içerik giriyorsam, ana sayfamda maksimum günlük girdiğim içerik sayısını 5 olarak yaparım ve bu hızımı baya bir etkiler.
 • Etiketlerimi No indexs olarak ayarlamış isem ve bunu ana sayfada sorgu halinde görünüyorsa bunu kaldırırım. Oldukça hızınızı etkileyecektir.
 • Side bar kısmında etiketler, son eklenenler gibi içerikleri barındırıyorsam tamamen kaldırırım veya bir kısmını bırakırım, bu da hızımı arttıracaktır.
 •  Sitemin arka planında bulunan resimleri devre dışı bırakırım ve css ile renklendiririm. Yüklenmesi anlık olur ve hızlanmayı arttırır.
 • Sitemde maksimum 100kb geçmeyecek şekilde resimler ayarlamalıyım. Şahsen kendim herhangi bir sayfamda bulunan resimlerin tamamı 100kb geçmeyecek kadar ayarlıyorum. Yüklediğim her resim boyutunu sabit olan resimlerin boyutlarını hesaplayarak tekrardan boyutlandırıyorum. Bu da tüm sayfalarımın hızlı açılmasına neden olacaktır.
 • Temadan kaynaklı font eksiklikleri de hata vermektedir. Bu hataları minimuma indirmek için detaylı site analizi yapıyorum. Eksik bir font web sitemin hızını etkileyecektir. Bu font her sayfada sorgu halinde ise tamamen siteye sorun verebilir.
  ( Kendi Tecrübem)
 • Sitemin Banner veya Logosu PNG, PSD formatında ise hemen bunları JPG formatına dönüştürerek yüklenme hızını arttırabilirim.
 • Sitemin içeriğinde dışarıdan çağırılan resim, CSS veya videolar bulunuyor ise bunları kendi sunucuma taşıyarak yüklenme hızını arttırabilirim. Resimlerin veya videoların dışarıdan çağırıldığı sitenin kapanması veya ulaşılamaz olması gibi bir durum söz konusu olduğunda bu benim web sitemin yüklenme hızını yavaşlatacaktır ve Google Serp sıralamasında bana zarar verecektir.
 • Sitemde konuların altına yorumlar yapılmış ise avatarların dışarıdan değil de web sitemde bulunan bir avatarın kullanılmasını tercih ederim. Yorum sayısı çok ise sitenizde avatarları pasif duruma getirin ve kullanmayın.

Site Hızlandırmak için Kullanılan Eklentiler

Web sitenizi hızlandırmak için elbette eklenti kullanmayı düşüneceksiniz. Hangi eklentiyi kullanacağınıza karar veremiyorsanız, tek tek deneyerek sonuçları not ederek ilerleyebilirsiniz. Birden fazla Eklenti Kullanmanızı tavsiye etmem. Çok Fazla eklenti web sitenizin yüklenme hızını etkileyecektir. Benim web sitemde sadece 1 eklenti bulunmaktadır. Bu eklenti de WP Fastest Cache eklentisidir. Oldukça kullanışlı ve etkili bir eklenti diyebilirim.

Benim WP Fastest Cache Eklenti ayarlarım altta göründüğü gibidir.

wordpress site nasıl hızlandırılır
web site hız ayarı

Yukarıda görmüş olduğunuz ayarlar benim kendi web site ayarlarıdır. Siz de bu şekilde eklentiyi indirip ayarlayabilirsiniz. Yorum yaparak web site adresinizi yazın. Size ücretsiz site analizi yapalım. Yapmanız gerekenleri size bildirelim.

Bonus: Yorum Yaparak Alexa değeri 1xx olan siteden Backlink fırsatı. Hemen talepte bulunun. Backlink çalışması web sitenize uygulansın ve size rapor halinde sunulsun.

SEO Hakkında Daha Fazla Dokümana https://www.selahattin.com/seo/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

5/5 - (2 {Oy})

54 Yorum

 1. Merhabalar bir web sitesini hızlandırmak için nasıl bir yöntem tavsiye edersiniz. WordPress kullanıyorum ve kodlama bilmiyorum.

  1. Merhabalar. Web sitenizin geç yüklenmesine sebep olan görseller ve medya dosyalarının boyutlarını küçültün. Görselleri WebP formatına dönüştürün. Gereksiz eklentileri kaldırın. Sorgu sayısını azaltın… Gibi bir çok yöntem var. Cache eklentisi de kurabilirsiniz.

  1. Merhabalar. Web sitenizi inceledim. Mobil açılış hızınız oldukça kötü. Bir an önce müdahale etmenizi öneririm. H1 sorunları mevcut. 404 hataları mevcut.

 2. Merhaba, güzel bir yazı olmuş teşekkürler. ******.com için hızlandırma amaçlı yorum alabilirsem sevinirim, düzenleme yaparken bozmak da istemiyorum. Bozmamak için neye dikkat etmem gerekir? Teşekkürler

  1. Merhabalar. Web sitenizde boyutları yüksek resimler bulunmakta. 404 hataları ve iç kırık bağlantılar bulunmakta. Bunları gidermeniz gerekiyor. Mobil hızınız % 07 bu çok kötü.

 3. Merhaba hocam, r10’dan yazınızı okuyarak sitenize geldim. Ayrıca facebookta seo grubunda da paylaşımınızı gördüm. Teknik olarak çok fazla bilgim yok. Sitemin hız durumunu kontrol edip bana mail atabilir misiniz? site adresi *********com şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhabalar. Web sitenizin başlıkları tamamen spam. Meta açıklamaları da öyle. Detaylı bilgi mail adresinize gönderilmiştir.

   1. Şablonda yalnız javascript dosyaları azaltıldığında site çalışmıyor, css veya html ağırlıklı değil javascript ağırlıklı kodlanmış şablon

  1. Merhabalar gerekli bilgiler mail adresinize gönderilmiştir. Umarım en kısa sürede onay alırsınız.

 4. Gerçekten konusunda uzman bir arkadaş gönül rahatlığıyla hizmet alabilirsiniz… Bizim reklam çalışmalarımızı titizlikle yaptı teşekürler..

  1. Murat bey gereksiz js dosyaları yükleniyor ve açılış hızınızı çok etkiliyor. Var olan resimlerin boyutlarını da düşürmenizi öneririm.

 5. Merhaba,
  Sitenizde SEO ile ilgili çok değerli bilgilere yer vermişsiniz.
  Bu yazınızı da dikkatle ve ilgiyle okudum. Ellerinize sağlık. Çok güzel ve yararlı bilgiler mevcut.
  SEO konusunda internette bir çok birbiriyle çelişen bilgiler yer almakta ve bilgi kirliliği mevcut. Yazılarınızda anlattığınız hususları birebir uyguluyorum ve olumlu sonuç alıyorum.
  Bu değerli bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim.
  Not: ********** adresini hız açısından değerlendirebilir misiniz?

  1. Görüş ve önerileriniz için teşekkürler. Web site analiziniz yapıldı ve mail adresinize gönderildi. İyi günler.

 6. Elinize sağlık çok güzel bir makale olmuş. Üçeller Depolama sirketi olarak sizden hizmet aldık Çok memnun kaldık

  1. sizin gibi değerli insanlarla çalışmak beni çok mutlu etti. Daha nice başarılı bol trafikli günlere insallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen Ara