fbpx
SEO

Seo İle Zirveye Ulaşma

Seo ile sektöründe zirveye taşıdığımız bir müşterimizin sitesinde yapılan çalışmaları sizlere adım adım anlatmak istiyorum. Bu adımları uygulayarak zirveye ulaşmaya ne dersiniz ? Hadi başlayalım.

Site Analiz Süreci

Her zamanki gibi ilk işimiz Sektörel Seo analiz ve raporlama ile yol haritamızı çizmek oldu. Hedef anahtar kelimelerimiz ve makalelerimiz için seçmemiz gereken başlık ve görsellere kadar detaylı bir araştırma sonucu belli bir data biriktirdik.

Var olan web sitemizin analizini yaptık ve çok kötü sonuçlar ile karşılaştık. Özellikle site açılışı baya kötü ve çok geç açılan bir web siteydi. Öncelikle hız analizlerimizi yaptık ve sitenin geç açılmasına neden olan etkenleri bulduk, izlememiz gereken yol haritasına ekledik.

Seo ile zirveye ulaşmak
Seo ile zirveye ulaşmak

Yaptığımız analizler sonucu site mobil açılış hızı % 34 ile Pc açılış hızı %45. Bu açılış hızları hem ziyaretçiyi olumsuz etkiliyor hem de arama motorlarında organik büyümede ve sıralama yükselmelerini engelliyordu.

Spam olan site
Spam olan site

Google Search Console daha önce düzgün eklenmediği için elimizde yeterice veri yoktu site ile ilgili. İlk gün eklemelerimizi yaptık ve 4 gün sonra bir nebze de olasa elimize site ile ilgili bilgiler geçmiş oldu.

Web sitemize daha önce kopya içerikler paylaşılmış ve site spam durumuna gelmişti. Hit artışının olmaması ve hedef kitlesine ulaşmamasının da bir sebebi buydu.

Rakip analiz

Sitemiz için ilerlememiz gereken site içi seo aşamaları için yeterice data elimizde birikmiş oldu. Şimdi yapmamız gereken Rakip site analizi ve bir seo stratejisi oluşturmaktır.

Google Arama Motorunda anahtar kelimelerimizi aratarak ilk 3 sırada yer alan web siteleri rakip olarak kendimize seçtik. Hem bölgesel hem de global olan siteler tercih edildi.

Site Açılış Hızları ve Anahtar kelime analizleri yapıldı. Günlük ortalama ziyaretçi oranları tespit edildi. Seo için olumlu ve olumsuz yönler not edildi.

Rakip site analizi
Rakip site analizi

Bölgesel ve Global sitelerin günlük ziyaretçileri belirlendi ve bu ziyaretçilerin geldiği kelimeler ve reklam kaynakları not edildi. Global bir rakip sitemizin günlük ortalama ziyaretçi sayısı 10.000 iken aynı bölgede hizmet sağlayan bölgesel web sitenin ziyaretçi sayısı 35 ile 140 arası değişiklik göstermekteydi.

Kendi sitemiz ile rakip siteleri karşılaştırdık ve kendimize bir yol haritası oluşturduk. Bu yol haritası üzerinden ilerleyerek başarıya ulaşacağımızdan emin olarak işimize başladık.

Web Site Düzenleme

Oldukça geç açılan sitemiz için önce hız problemini çözmek şart. Bunun için kendimize ait ve özel kodlanmış bir tema ile eski temayı değiştirdik.

Yeni Temamızı ekledikten sonra web site mobil hızımız %68 ve bu güzel bir sonuç 😉 ama bana yetmez. Site hızı sadece tema ile alakalı değil. Müşterimiz ile irtibata geçerek var olan sitenin tamamını sildik.
( seo hizmeti için anlaşmıştık web siteyi de ücretsiz yapmak zorunda kaldık ) Web sitemizi tamamen yenileme kararı aldık.

Sıfırdan web site kurulumu yapıldı. Tema ayarlandı her şey tamam ama tek eksik makale ve içerik medya dosyaları. Her kategoriye açıklamalarımızı minimum 350 kelime şeklinde ayarladık. Tamamen kullanıcı odaklı ve bilgi amaçlı yazıldı.

Kod oranı ve içerik oranı ayarlandı. Site başlığımız sektörde bölgesel olarak en çok ziyaretçi çeken ve işimizi %100 kapsayan anahtar kelime seçildi ve ilk marka halinde index aldık googleden.

Makale Ekleme Süreci

Makalelerimizi rakip site analizleri yapılarak seçmiş olduğumuz başlıklar ve anahtar kelimeler göz önüne alınarak 300 ile 550 kelime arasında tamamen sektörle ilgili detaylı bilgiyi kapsayacak ve ziyaretçi okurken sıkılmayacak şekilde yazıldı.

Başlıklar ve etiketler, yazılan zaman trend olayları da göz önüne alınarak belirlenip yazıldı. Trendi olmayan ziyaretçi çekmeyen içerik işe yaramaz bunu sürekli söylemişimdir.

Makalelerimizde başlık, açıklama ve url yapıları tamamen seo uyumlu halde yapıldı. Kontrollü ilerleyerek içerikler girildi. Günlük analizler sonucu fazla gösterim alan ve aramalarda sıralaması düşük olan içerikler için yeniden çalışmalar yapılıyordu.

Günlük analiz ve kullanıcı deneyimi göz önüne alınarak içeriklerimizi düzenleyerek günlük girişler yaptık. Her yazdığımız içerik maksimum 24 saat içerisinde index alıyordu. Bu süreyi hızlandırmak için bazı işlemler yaptık.

Bu Yapılan özel bir seo stratejisi. Sahip olmak ister misin ? Hemen Yorum Kısmında istediğini yaz. Bu stratejiye sahip ol.

Sosyal Medya Paylaşımları

Yaklaşık olarak elimizde mevcut 200 adet sosyal medya sitesi bulunmaktadır. Bunların arasında işimize en iyi yarayacak ve hedef kitlemizin zaman geçirdiği sosyal medya hesapları belirlendi. Yeni sosyal medya hesapları açıldı ve ilgi çeken içerikler oluşturulup paylaşımlar yapıldı.

Günlük düzenli yapılan paylaşımlar doğrultusunda hem web sitemize trafik çekiyorduk hem sosyal medya yardımı ile firmamız yeni müşterilerine ulaşıyordu.

Sabır Azim ve Sonuç

Kendimize belirlemiş olduğumuz yol haritası doğrultusunda 1 aylık seo çalışması sonucuna gelmiştik.
Analiz raporumuzu incelemenin zamanıydı.

Kırmızı oval işaretli olan alan seo hizmeti sağlamaya başladığımız tarih. Hem organik aramalarda hem de gösterimlerde ciddi yükselişler sağladık.
Şu an globalde hedef anahtar kelimede 7. sıra ile 15 sıra arası gidip gelmektedir. Aylık Aranma hacmi 120k ciddi bir aranmaya sahip.

Organik büyümede %9.000 büyüme elde ettik. Seo sürekliliktir. Müşterimize bunu bildirdik. 1 Aylık seo hizmeti şu an yeterlidir dedikten sonra devam etmedik. Kendisi de düzenli takipçilerimizdendir. Sunmuş olduğumuz yol haritası ile web sitesiyle ilgilenmesini tavsiye ediyorum.

Elimden geldiğince detaya inmeye çalıştım. Anlatmaya çalıştım. Görüş ve önerilerinizi yorum olarak yazarsanız beni mutlu edersiniz.

Daha Fazla Seo İçeriği için https://www.selahattin.com/seo/ sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın.

5/5 - (5 {Oy})

22 Yorum

 1. Yazınıza facebook grubunda denk geldim. Daha önce yanlışlar yapılmış bir siteyi aldık, bu çalışma şekli ile biz de başladık. Sonuçları bildiririm. Uyguladığımız seo stratejileri her seocuda farklı olsa da amacımız aynı. Uzun zamandır bu işi yapıyor olsam da bu şekilde yapılan işlemleri anlatabileceğini sanmıyorum ve anlatabileni de görmedim. Makale çok akıcı ve düzgün yazılmış. Başarılarınızın da devamını diliyorum, Elinize sağlık.

 2. Bu tur seo islerinde rakip olmayan kelimelerde daha rahat üste çıkabilirsiniz. Ama yukarıda yorum yapan iki kurye firması gibi benle üç. Ayni yükselişi bizim piyasada yapmaniz çok zor görünüyor. Keşke uygun fiyat olsada bizde versek bizim siteyide beleşe yapmak zorunda kalsanız:)) Birde temayi cok merak ettim. Ayrica kategori bolumunedemi makale yazdiniz anlamadım.

  1. Merhabalar.
   Rakip bir siteniz var ise ve siz iyi rakip analizi yapabilirseniz başaramayacağınız hiç bir şey yoktur. Sonuç itibariyle google kaliteli siteleri sıralamaya almaktadır. Fiyatlarımız uygun. Detaylı bilgi için size dönüş sağlanacaktır.

 3. Gerçekten çok kaliteli bir içerik olmuş, elinize sağlık. Ama sizden sıfırdan kurulmuş bir site için adım adım Seo çalışması ile ilgili Türkiyede benzeri olmayan bir İçerik bekliyorum şahsıma. Her seo uzmanı sizin kadar yardımsever değil. Böyle bir Rehber hazırlarsanız, bir çok insana seo konusunda yardım etmiş olursunuz. Bu teklifimi dikkate alacağınızı umuyorum, hosting alımından tema kurulumundan tutmuş makale yazma ve backlink çalışmasına kadar her noktaya değinmenizi rica ederim. Bu kaliteli ve samimi yazı için bir daha teşekkür ederim.

  1. güzel yorumunuz için teşekkürler. Elbette sıfırdan bir site yapmak ve tema ayarlamaya kadar bir içerik yazmayı düşnüyorum. Görüş ve önerilerinizi not ettim dikkate alacağım. Teşekkürler.

 4. Tebrikler hem makale için hem de seo başarınız için.

  Aslında bir sitede seo çalışması öncesinde ne kadar eksik varsa o kadar iyi;

  Bu sayede elimizde siteyi yukarı çıkarmaya yaracak daha fazla materyal ve element olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen Ara